5 cech dobrej położnej

Położna to bardzo ważna osoba dla każdej rodzącej kobiety. Powinna być wsparciem, przewodniczką, pomocą. Co więcej, musi wyróżniać się ogromnym doświadczeniem. Ważne jest to, żeby potrafiła zachować zimną krew i opanować stres. Wpłynie to na dobrą atmosferę podczas porodu i sprawi, że wszystko przebiegnie doskonale. Dowiedz się, jakie cechy powinna mieć dobra położna.

Jaka powinna być dobra położna?

Położna to jedna z ważniejszych osób, które uczestniczą w porodzie. Jest to osoba, która przede wszystkim sprawuje opiekę nad rodzącą. Zasadniczą cechą dobrej położnej jest niesienie wsparcia kobiecie. Istotne są oczywiście kompetencje, umiejętności i doświadczenie, ale najważniejsze jest odpowiednie obchodzenie się z kobietą wydającą dziecko na świat. Dobra położna powinna dążyć do wytworzenia więzi i dobrych relacji, gdyż emocje mają duży wpływ na przebieg porodu.

Położna musi dbać o dobrą współpracę

Idealna położna doba o to, żeby współpraca między nią a kobietą rodzącą była jak najlepsza. Jednakże ten aspekt uzależniony jest także od zaangażowania rodzącej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że bez dobrej woli żadna relacja się nie uda. Położna musi być cierpliwa, pomocna, traktująca kobietę z szacunkiem. Pamiętajmy jednak o tym, że rodząca również powinna obdarzyć zaufaniem położną, a także traktować pielęgniarkę w taki sam sposób. Wzajemne relacje są bardzo ważne, pomoże to w dobrym powitaniu dziecka na świat.

Położna otacza rodzącą pomocą i troską

W pierwszej fazie porodu położna czuwa nad rodzącą pod względem emocjonalnym i fizycznym. Sprawuje kontrolę nad postępem porodu. Pomaga w przyjęciu odpowiedniej pozycji, masuje brzuch, plecy, stopy, wspiera podczas oddychania. Nie może ona jednak ograniczać się wyłącznie do aktywności medycznej. Zasadniczą rolą jest wspieranie pacjentki, mówienie jej miłych słów i zapewnianie poczucia bezpieczeństwa.