Wizyta u ginekologa u niektórych pacjentek wywołuje uczucie wstydu, dla innych wiąże się z lękiem. Zupełnie niepotrzebnie! Strach może wynikać z niewiedzy, dlatego spieszymy z informacjami i praktycznymi wskazówkami na temat przygotowania się do wizyty z ginekologiem. Zapraszamy do lektury!
Termin wizyty i pytania, które może zadać lekarz
Ginekologa powinno się odwiedzać regularnie, stąd ważne jest, aby znaleźć lekarza budzącego sympatię i zaufanie. Konsultacja czy wizyta kontrolna u takiego specjalisty nie będzie budziła lęku. O dobrego ginekologa warto zapytać przyjaciółkę, mamę czy siostrę, ich zdanie może być cenną informacją zwrotną. Przed wizytą dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które mogą zostać zadane w gabinecie. Kiedy była pierwsza menstruacja, a kiedy ostatnia? Czy krwawieniu towarzyszą dodatkowe dolegliwości, kiedy rozpoczęło się współżycie, czy kobiety w najbliższej rodzinie cierpiały na raka szyjki macicy lub piersi? Lekarz z pewnością zada takie podstawowe pytania, dlatego warto się na nie przygotować. Samą wizytę najlepiej zaplanować na około 10 dni po zakończeniu menstruacji.
Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Na kilka dni przed badaniem nie należy stosować leków w globulkach ani też dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Zaleca się rezygnację ze współżycia przez 2 doby poprzedzające wizytę.
Higiena intymnych miejsc jest ważna, ale przed badaniem nie należy z nią przesadzać, aby nie doprowadzać do podrażnień. Czynności związane z higieną i pielęgnacją nie powinny różnić się od tych wykonywanych codziennie. W dniu wizyty nie warto jednak korzystać z kosmetyków zapachowych do stref intymnej, depilacja również nie jest potrzebna. Do lekarza należy udać się po wypróżnieniu, nie należy także przystępować do badań z pełnym pęcherzem. Wyjątek od tej zasady stanowi badanie USG przez powłoki brzuszne, kiedy to wręcz zaleca się wypicie płynów.
Do specjalisty z dziedziny ginekologii dobrze jest ubrać spódnicę lub sukienkę. Wybór stroju ma wymiar czysto praktyczny, nie w każdym gabinecie dostępne są jednorazowe spódniczki, którymi można się osłonić podczas badania. Wybór spódnicy daje większy komfort.