Jak wygląda prowadzenie ciąży?

Prowadzenie ciąży jest konieczne, aby przyszła mama mogła być spokojna, że wzrost dziecka przebiega prawidłowo i nie ma żadnych zagrożeń dla zdrowia jej i malucha. W trakcie tego procesu kobieta otrzymuje także informacje, które są niezbędne szczególnie, gdy mamy do czynienia z narodzinami pierwszej pociechy. Jak wygląda to w praktyce?

Fachowiec, któremu możesz zaufać

Sposób prowadzenia ciąży zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest to, jak dobrego specjalistę wybierzemy. Bez wątpienia powinna być to osoba godna zaufania, która będzie na bieżąco odpowiadać na pytania i służyć radą. Duży wpływ na dalszy kontakt ma przebieg pierwszej wizyty. W jej trakcie lekarz powinien przeprowadzić dogłębny wywiad, który będzie miał na celu gruntowne poznanie pacjentki i jej stanu zdrowia, jeszcze przed zajściem w ciążę.

Ramowy zakres badań prowadzonych w czasie ciąży

Opieka w trakcie ciąży obejmuje także szereg badań, którym musi regularnie poddawać się pacjentka. Ich zakres i częstotliwość zależy m.in. od trymetru, choć wiele z nich należy przeprowadzać na każdym etapie ciąży. W I trymestrze są to m.in.: badanie cytologiczne, morfologia krwi (najlepiej pełna), badanie moczu, regularnie przeprowadzane USG, stężenie glukozy oraz testy na obecność przeciwciał w kierunku różyczki, cytomegalii i toksoplazmozy. W II trymestrze zazwyczaj niezbędne są 3 wizyty do których przeprowadzenia również niezbędna jest morfologia krwi, badanie moczu, stężenie glukozy, a także USG. Na III trymestr, będący ostatnim etapem przed powitaniem nowego członka rodziny, składają się m.in.: USG, kardiotokografia oraz morfologia. Po ósmym miesiącu zaleca się, aby pacjentka odwiedzała gabinet co tydzień, nawet jeśli czuje się dobrze. Opisywane zakres badań jest ramowy i zależy m.in. od samopoczucia pacjentki i stanu zdrowia dziecka.

Ciąża to czas, w którym przyszła mama musi czuć się rozumiana i być pod stałą opieką. Dlatego w naszej poradni ginekologicznej zapewniamy pomoc najlepszych specjalistów w tym zakresie, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz ogromnej empatii, są w stanie zagwarantować najlepszą opiekę.