Kiedy należy zgłosić się do kardiologa?

Kardiologia jest dziedziną medycyny skoncentrowaną na diagnostyce oraz leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Problemy związane z układem krążenia mają wymiar globalny i wiążą się z industrializacją, dlatego też są zaliczane do grona chorób cywilizacyjnych. Mogą one prowadzić do śmierci, stąd nie należy bagatelizować niepokojących symptomów. Informujemy jakie choroby leczy kardiolog i kiedy należy się do niego udać.Objawy, które powinny skłonić do wizyty w poradni kardiologicznej

Stres, niewłaściwa dieta (i wynikające z niej podwyższone poziomy cukru i cholesterolu we krwi), brak aktywności fizycznej, używki (głównie palenie papierosów i picie alkoholu) – to tylko niektóre czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. W uproszczeniu mówiąc, wybór określonego stylu życia to wybór między zdrowiem a chorobą. Problemy z sercem mogą się rozwijać latami lub wystąpić nagle. Co powinno nas zaniepokoić?

Nadciśnienie tętnicze, duszność, zaburzenia rytmu serca, czy bóle w klatce piersiowej powinny skłaniać do wizyty w poradni kardiologicznej. Objawami wartymi skonsultowania się ze specjalistą są również obrzęki nóg oraz uczucie zmęczenia nawet przy małym wysiłku fizycznym. Nawet jeśli symptomy te nie występują, warto udać się na wizytę kontrolną. Dotyczy do zwłaszcza osób po 40 . roku życia. Elementami profilaktyki są także: badanie poziomu cholesterolu we krwi oraz mierzenie ciśnienia krwi.

Jakie choroby są leczone przez kardiologa?

Poza leczeniem wad wrodzonych (genetycznych), kardiolodzy zajmują się pomaganiem osobom uskarżającym się na arytmie czyli zaburzenia rytmu serca oraz zapalenie mięśnia sercowego o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Lekarze specjalizujący się w kardiologii zajmują się ponadto osobami chorymi na niewydolność serca, chorobę wieńcową oraz nadciśnienie tętnicze, leczą również wady zastawkowe. Podczas diagnostyki przeprowadzane są takie badania jak: elektrokardiografia (EKG), echo serca, rentgen (RTG) klatki piersiowej, czy rezonans magnetyczny.