Endokrynologia to nauka o gruczołach wydzielania wewnętrznego. Zaliczamy do nich przysadkę mózgową, szyszynkę, tarczycę i gruczoły przytarczyczne, trzustkę, nadnercza oraz jajniki i jądra. Wymienione gruczoły wydzielają hormony, czyli substancje aktywne biologicznie, regulujące procesy chemiczne w komórkach. Łatwo wywnioskować, że endokrynologia zajmuje się zaburzeniami wydzielania hormonów. Sprawdźmy, jakie choroby leczy endokrynolog i kiedy warto się do niego udać.
Lekarz specjalista od chorób endokrynologicznych
Lekarz specjalista w dziedzinie endokrynologii zajmuje się z jednej strony zaburzeniami funkcjonowania gruczołów, a z drugiej nieprawidłowościami hormonalnymi. Najczęściej dotyczą one nadmiernego lub niedostatecznego wydzielania konkretnych hormonów, lub patologicznych zmian w obrębie gruczołu (guz, nowotwór). Endokrynolog zajmuje się leczeniem takich chorób jak nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroba Cushinga, zespół Conna, akromegalia, nadciśnienie hormonalne, zespół policystycznych jajników, ginekomastia czy moczówka prosta. Lekarz endokrynolog pomaga złagodzić objawy menopauzy i andropauzy, leczy zaburzenia miesiączkowania i walczy z niepłodnością, spowodowaną zaburzeniami hormonalnymi. To właśnie do tego lekarza specjalisty udamy się w przypadku problemów z nadmiernym owłosieniem czy trądzikiem, łysieniem, a nawet depresją, jeżeli spowodowana jest niedoborem hormonów.
Kiedy udać się na wizytę do lekarza endokrynologa?
Endokrynologia wyróżnia kilka alarmujących objawów, które mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne. Najważniejsze z nich to nagłe wahania masy ciała, odbiegająca od normy ospałość lub wręcz przeciwne zbyt duże pobudzenie, problemy z libido, obfite pocenie się i uderzenia gorąca, obrzęki dłoni i stóp i przedwczesne dojrzewanie. Sygnałem do wizyty u endokrynologa mogą być także częste wahania nastrojów, przetłuszczanie lub przesuszanie skóry, zaburzenia erekcji, nieprawidłowy rozwój płciowy czy zmiany w wyglądzie narządów płciowych. Część objawów została wymieniona już wcześniej. Do endokrynologa należy się udać przy zaburzeniach miesiączkowania, problemach z utrzymaniem ciąży, nienaturalnym łysieniu, nadmiernym owłosieniu czy obfitym trądziku. W przypadku wystąpienia niepokojących symptomów należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po wstępnym rozpoznaniu stwierdzi zasadność skierowania do endokrynologa. Pamiętajmy, że lekarz pierwszego kontaktu może skierować tylko na badania hormonów tarczycy (TSH, FT3 i FT4). Inne badania (progesteron, estradiol, testosteron czy FSH, LH) musi zlecić lekarz specjalista. Po postawieniu diagnozy endokrynolog zaleci obserwację, leczenie farmakologiczne lub leczenie chirurgiczne.